ممکن است انتظار داشته باشیم دینی که تمرکز خود را بر روشنگری زندگی معنوی انسان‌ها اختصاص داده، به پول و دارایی اهمیت چندانی ندهد. اما هندوئیسم ما را در ین باب غافلگیر کرده و تصورمان را به چالش می‌کشد.  هندوئیسم به ما می‌گوید آنچه آن را «آرتا» می‌نامد، یا به عبارت دیگر نگرانی برای رفاه مادی، در زندگی خردمندانه جایگاهی مهم دارد.

هندوئیسم ما را به سمت ماتریالیسم نابخردانه هدایت نمی‌کند، نمی‌خواهد ما را با غذاهای بیش از حد غنی یا نمایش ثروت برای جلب توجه خسته کند. اندیشۀ هندوئیم اما آگاه است که بسیاری از چیزهای خوب و عالی برای درستن پیش رفتن نیاز به پشتوانه مالی دارند. شخص نمی‌تواند تمرینات معنوی انجام دهد مگر اینکه بتواند هر روز از شر مقدار قابل‌توجهی از وظایف عملی خود خلاص شود. مراقبه در خلا را می‌توان با داشتن یک یا دو خدمتکار برای مراقبت از خانه و رسیدگی به کار لباسشویی و نظافت بسیار بهتر پیش برد و انجام داد. فرد باید پول کافی برای کتاب داشته باشد و البته برای خانه‌ای که دکوراسیون آن مطابق با خواسته‌ها و سلایق فرد باشد. دوستی‌ها و روابط را می‌توان به‌جای تخریب با ثروت به خوبی تقویت کرد. آنچه هندوئیسم «متا» یا مهربانی دوست داشتنی می‌نامد، با پول کافی برای خرید هدایا، لباس، غذا و سرپناه برای کسانی که از ما مراقبت جسمی و روحی می‌کنند رشد می‌کند.

هندوئیسم گرچه جنبه‌های زاهدانه خاص خود را دارد، اما همچون مسیحیت این خطا را مرتکب نمی‌شود  که فقر را لازمه پاکی و نیکی فرض کند. اندیشۀ هندوئیسم می‌داند که افراد فقیر باید بیشتر و عمیق‌تر از افراد مرفه به پول فکر کنند. هدف پول داشتن احساس غرور یا شیفتگی نسبت به آن نیست، بلکه هدف از داشتن پول فارغ شدن از فکر کردن دائمی به آن است.

لاکشمی، راوی وارما، 1984

هندوها به‌طور سنتی امید خود برای آسایش مادی را به سوی لاکشمی، الهه سعادت و یکی از محبوب ترین خدایان هندو، هدایت می‌کنند. او معمولاً در حالی که دو گل نیلوفر آبی در دست دارد به تصویر کشیده می‌شود که از آزادی معنوی و همچنین ثروت مادی حکایت دارد. او معمولاً با حداقل یک فیل، نماد قدرت، و یک قو، حیوانی که هم در هوا و هم در آب خانه و مسکن دارد، همراه است و از این طریق توانایی ترکیب شایستگی در قلمروهای مادی و معنوی به‌صورت همزمان را نشان می‌دهد. 

لاکشمی میل فرد برای خانه‌ای بهتر یا شغلی پردرآمدتر را درک می‌کند و هرگز آن را محکوم نمی‌کند. نقش این الهه این نیست که به ما به‌خاطر میل به ثروت بیشتر احساس گناه بدهد، بلکه به ما یادآوری می‌کند که هدف واقعی پول در نهایت  این است که ما را قادر سازد تا پول و مادیات را هرچه بیشتر فراموش کنیم.