فراغت و آرامش
next prev
مقالات
آرشیو

اختلال وسواس فکری-جبری (OCD): بررسی اجمالی

آیا درگیر افکار وسواسی و رفتارهای اجباری هستید؟ OCD می‌تواند زندگی شما را مختل کند، اما خبر خوب این است که قابل درمان است. در این مقاله، به بررسی علائم، علل و روش‌های درمان OCD می‌پردازیم و راهکارهای عملی برای رهایی از این اختلال ارائه می‌دهیم.

علم فوبیاها و مورد مشهور پسر دکمه‌ای

فوبیاها ترس‌های غیرمنطقی و شدید از اشیاء یا موقعیت‌های خاص هستند که می‌توانند زندگی روزمره فرد را مختل کنند. در این مقاله، به بررسی علمی فوبیاها و مطالعه موردی معروف "پسر دکمه‌ای" می‌پردازیم.

ترس از دست دادن (Fear of Missing Out) یا فومو (FOMO)

به ظرافت‌های FOMO و ترس از باخت بپردازید، دو پدیده روانشناختی رایج که ادراک و تجربیات ما را شکل می‌دهند. در مورد ریشه‌های آنها بینش کسب کنید و استراتژی‌های عملی برای پیمایش این احساسات توسعه دهید.

8 تمرین تنفسی جهت غلبه بر استرس و اضطراب

آیا از اضطراب و استرس رنج می‌برید؟ به دنبال راه‌هایی برای آرامش ذهن و رها شدن از تنش هستید؟ 8 تکنیک تنفسی ساده و قدرتمند را در این مقاله بیاموزید که به شما در غلبه بر اضطراب و استرس و رسیدن به آرامش درونی کمک می‌کنند.
پادکست
آرشیو

مدرسه زندگی فارسی

«اندیشه‌هایی ساده، کوتاه و عمیق تا جان تلخت خوش شود.»ما با تکیه بر مطالعات وسیع میان‌رشته‌ای، محتوایی تولید می‌کنیم که به سرعت قابل پیاده کردن در کسب و کار و زندگی روزمره باشد و به زندگی معنا و زیبایی ببخشد.

پادکست نقل

فلسفه علم

ویدئوها
آرشیو

بر اضطراب و استرس خود مسلط شوید | جسی آیزنبرگ

جسی آیزنبرگ در یک کاوش صریح در مورد نیروهایی که خلاقیت و موفقیت را هدایت می کنند، به تناقضات فرآیند خلاق و رهبری می پردازد. با صداقت قابل توجه، آیزنبرگ نشان می دهد که چگونه اضطراب، شک و ترس به خود کاتالیزورهای بعید در حرفه چند وجهی او به عنوان یک بازیگر، نویسنده و کارگردان بوده است.
رویداد
آرشیو

دوره درمان اختلال اضطراب و استرس

اختلالات اضطرابی شایع ترین بیماری روانی در جهان است و سالانه میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلالات طیف وسیعی از علائم را شامل می شوند که می توانند ناتوان کننده باشند و بر کیفیت زندگی افراد تأثیر منفی بگذارند. خبر خوب این است که اختلالات اضطرابی بسیار قابل درمان هستند. با رویکردهای درمانی مناسب، اکثر افراد می توانند علائم خود را به طور قابل توجهی کاهش داده و زندگی کاملی داشته باشند.
کتاب‌ها
آرشیو
اهمال کاری

اهمال کاری

راهنمای مدیریت اهمال کاری بسیاری از ما در هنر اهمال کاری نابغه های کم حرفی هستیم. ما نسبت به هر کاری که هنوز انجام نداده‌ایم خیلی احساس گناه می‌کنیم (و ساعت‌هایی که انگار جاودانه هستیم)، هرگز نمی‌خواهیم فکر کنیم که چرا تاخیر می‌اندازیم و چگونه ممکن است کمتر این کار را انجام دهیم. به نظر می رسد که ما آنقدر معطل کرده ایم تا شایسته شروعی جدید باشیم.
سرمقاله

هیولاهای رسانه ای

هیولاهای رسانه ای

مدرسه زندگی

در تاریخ رسانه‌ها گاهاً اتفاق افتاده است که یک هیولای واقعی پیدا شده است: شاید در دفتر رئیس جمهور، یا در یک لشکر ارتش یا یک زیرزمین حومه شهر. از چنین اکتشافات خارق‌العاده و لرزه‌ای، که ممکن است تعدادشان در هر قرن بیش از انگشتان یک دست نباشد، یک باور عمومی در هر سازمان رسانه‌ای و در ذهن آخرین روزنامه‌نگار مشتاق جا افتاده است: هیولاها در همه جا وجود دارند، در ادارات، خانه‌ها، سالن‌های ورزشی، برج‌های کنترل فرودگاه، سالن‌های عمل و اتاق‌های کابینت.
جدیدترین نوشته‌ها

عشق واقعاً چیست و چرا مهم است

عشق، یکی از مفاهیم بزرگ و عمیق در زندگی است که هر فردی به دنبال آن است. اما چه چیزی عشق را به چنین قدرتی مجذوب می‌کند و چرا برای زندگی ما مهم است؟ در این مقاله، به شرحی جذاب و الهام‌بخش درباره عشق و اهمیت آن می‌پردازیم.

انواع شکست

مواجهه با شکست در زندگی همه‌ی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما آیا شما می‌دانید که شکست‌ها چندین رنگ و طعم مختلف دارند؟ در این مقاله، به بررسی انواع شکست‌ها می‌پردازیم. از شکست‌های شخصی و عاطفی تا شکست‌های حرفه‌ای و مالی، ما به شما راهنمایی می‌کنیم تا این انواع شکست‌ها را شناسایی و درک کنید.

باید خودم را بکشم؟

این سوال آنقدر تکان دهنده به نظر می‌رسد که حتی در اعماق بدبختی به ندرت تمایل داریم به آن بپردازیم، به ویژه به این دلیل که صداهای محترم اجتماعی ما را تشویق می‌کنند تا چنین سوالی را از ذهن خود بیرون کنیم. به نظر می‌رسد که فقط دیوانه ها به‌طور جدی به چنین عمل ناامیدانه‌ای فکر می‌کنند، چه رسد به انجام آن.