کنار گذاشته شدن و دست رد به سینۀ آدم خوردن  هرگز آسان نیست، اما مسلماً دست رد به سینۀ دیگران زدن بسیار بدتر است. کسی حاضر است همه چیز را به شما ارائه دهد و پاسخ شما بسیار ساده است: نه متشکرم. اما راه های بهتر و بدتری برای انجام این کار وجود دارد. یک یادداشت یک جواب منفی ایده‌آل می‌تواند این طور باشد:

ببخشید که این مسئله را مطرح می‌کنم...

این بسیار وسوسه انگیز است که برای چندین سال چیزی نگویید، در حالی که خواهان شما خود را متقاعد می‌کند که شما عمیقاً «خجالتی» هستید. اما چنین ابهامی صرفاً شکنجه را طولانی می‌کند. شما باید به خاطر آنها هم که شده حرف بزنید.

من خیلی خیل دوست دارم که با تو وقت بگذرانم...

 اولویت اصلی کمک به خواهان رد شده برای حفظ غرور اوست. آنها افراد بد یا شرم‌آوری نیستند، آنها طیف وسیعی از ویژگی‌ها را دارند (به همین دلیل این کار بسیار سخت است). مسئله فقط این است که شما جذب آن‌ها نمی‌شوید. خجالت نکشید، زیرا خجالت مثل باتلاق است. اگر شما خجالت نکشید، آنها نیز این شانس را خواهند داشت که خجالت نکشند. این رد کردن پیشنهاد توسط شما چیزی بیشتر از اعلام کردن تمایل جنسی‌تان نیست و معنی ضمنی دیگری در خود ندارد.

... اما حس میکنم اگر از این پیش‌تر برویم...

تصمیم را با توجه به نگاهی متقابل چارچوب‌بندی کنید. مسئله فقط به این صورت نیست که آنها چیزی را می خواهند و شما دارید از شدت نخواستن و استرس به خود می‌لرزید. ما این موضوع را دوطرفه بررسی می‌کنیم. هر دوی شما بیشتر درگیر افکار هستید تا اینکه بخواهید در واقعیت پیش‌تر بروید. شما فقط با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید متوجه مشکلی شده‌اید.

... اگر بگذاریم چیزها جلوتر برود، بهترین شخصیت من را نخواهی دید.

این تقصیر آنها نیست و نمی‌تواند باشد. این از بدیهیات مهربانی است که مسئولیت را بر عهده بگیرید. اما باید عنوان کنید که پاسخ منفی شما ربطی به اینکه آن‌ها جذاب نیستند ندارد. این گفته از یک میل صمیمانه برای محافظت از آنها در برابر بسیاری از جنبه‌های فریبنده خودتان ناشی می‌شود.

اگر قرار است این به چیز دیگری تبدیل شود، من از آسیب رساندن به آنچه که داریم متنفرم.

فرض سنتی این است که بیرون رفتن با کسی به ما امکان می‌دهد به بهترین وجه به شخصیت او دسترسی پیدا کنیم: واقعی‌ترین، معتبرترین و مهربان‌ترین جنبه‌های او. اما این فرض آشکارا نادرست است. ما تقریباً همیشه دوستان بهتری نسبت به عاشقان و هواخواهان خود هستیم. دوستی نوعی جایزه تسلی بخش نیست، یک حالت واقعاً ارزشمند است که یک رابطه متوسط برای آن جایگزین بسیار بدی به نظر می‌رسد.

من به مشاوره، حمایت و نگاه منحصر به فرد تو به جهان نیاز دارم. آیا این دوشنبه برای اینکه به تماشای تئاتر برویم و بعدش شام بخورم وقت داری؟ 

پیشنهاد مداوم دوستی را عینی کنید. شما آدم‌ها را به‌عنوان یک کل «رد» نمی‌کنید. شما به آنها چیزی بسیار مهمتر از تمایلات جنسی خود ارائه می دهید: فرصتی برای لذت بردن از بهترین جنبه‌های وجود و شخصیت  شما در حال حاضر. دوستی موهبت و امتیاز واقعی است.