به جای برگزاری یک جشن صرفاً برای تشکر از مهمانان، می‌توانید از این فرصت برای تقویت پایه‌های یک ازدواج خوب برای خود و مهمانان استفاده کنید.

هنگامی که مهمانان می‌نشینند، به جای گپ زدن معمولی، از آنها دعوت کنید تا در مورد ماهیت و هدف عشق به گفتگو بپردازند. در کنار هر بشقاب، یک «منوی گفتگو» قرار دهید. هر مهمان باید حداقل با یکی از مهمانان دیگر این سوالات را مطرح کند و به آنها پاسخ دهد.

پاسخ‌های صادقانه به احتمال زیاد نشان می‌دهند که وجود  مشکلات در روابط خوب چقدر طبیعی است. این امر به تصحیح دیدگاه اغراق‌آمیز و خوش‌بینانه‌ی معمول از ازدواج کمک می‌کند و معیار قابل اعتمادتری برای تجربیات خودمان ایجاد می‌کند.

  • چه توصیه‌ای می‌خواهید به این زوج تازه ازدواج کرده برای حفظ عشق شان بکنید؟
  • روابطی که در دوران کودکی دیده‌اید، چگونه دیدگاه شما را نسبت به ازدواج شکل داده است؟
  • چه چیزی در مفهوم ازدواج برای شما جذاب است؟
  • اگر بخواهید ازدواج کنید (یا دوباره ازدواج کنید)، از چه چیزی در مورد ازدواج می‌ترسید؟
  • دشوارترین رابطه‌ای که داشته‌اید چگونه بوده است؟
  • با حفظ روح صداقت متقابل و با تعهد رازداری کامل، بگویید چه چیزی در مورد رابطه‌ی فعلی (یا آخرین) شما دشوار است؟
  • چه چیزهایی در مورد ازدواج به نظر شما خوب و دوست‌داشتنی است؟
  • چه چیزهایی در مورد ازدواج به نظر شما دشوار و چالش‌برانگیز است؟

نکاتی برای سخنرانی‌های ازدواج

سخنرانی‌ها فرصتی برای درک ازدواج و هدف عشق هستند.

سخنرانی والدین

والدین یک فرد او را از نوزادی می‌شناسند. آنها او را در دوران ناشی‌گری، آسیب‌پذیری و وابستگی کامل به دیگران دیده‌اند. آنها می‌دانند او چه کسی بوده و از طرق قدرتمندی، هنوز هم همان فرد است. والدین نمایندگان نوع خاصی از عشق هستند. آنها این فرد را دوست داشتند، حتی زمانی که عشق نمی‌توانست صورت متقابلی به خود بگیرد. در اینجا چند نکته برای چنین سخنرانی‌هایی آورده شده است:

فرزند شما اکنون بزرگسال است، اما برای مدت طولانی اینطور نبوده است. آنها فقط فردی که امروز هستند نیستند؛ بلکه هنوز هم کودکی هستند که بوده‌اند. باید در مورد آن کودک صحبت کنید.

چه چیزهایی در مورد آنها در کودکی دوست‌داشتنی بود؟ کاری را که از انجامش با آن‌ها لذت می‌بردید، توصیف کنید.

مجبور بودید چه کارهای دشواری را برای آنها انجام دهید، کارهایی که اصلاً جالب نبودند، اما به خاطر عشق آنها انجام دادید؟ احتمالا کارهای زیادی کردید.

شاید بیشتر اوقات این کارها را با حسن نیت انجام می‌دادید، اما شاید هم نه. حس می‌کنید در چه مواردی والدین بدی بودید؟ چه کوتاهی‌هایی در حق آنها کردید؟ چه فشارهایی در زندگی شما را به آدم بزرگسال مشکل‌سازی تبدیل کرد؟ اگر فرصتی دوباره بود، چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دادید؟

به همه یادآوری می‌کنید که عشق شامل فداکاری و همچنین شکست است. ما موجوداتی ناقص هستیم و بدون بخشش قابل‌توجه نمی‌توانیم با زندگیکنار بیاییم.

لازم نیست برای خنداندن یا نصیحت کردن تلاش کنید. در واقع بهتر است این کار را نکنید. شوخی کردن هم خیلی مناسب نیست. شما اینجا هستید تا اطلاعات بدهید.

سخنرانی هر یک از زوجین درباره‌ی یکدیگر

هدف این است که برخی از ویژگی‌های مهم در همسرتان را که عاشقش هستید و تحسین می‌کنید توضیح دهید. شما تصمیم گرفته‌اید زندگی خود را با او شریک شوید و این فرصتی است تا به خودتان، دیگران و مهم‌تر از همه به همسرتان به وضوح بگویید که چه چیزی در او شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به وجد می‌آورد.

به جای بازگوی کلیشه‌ها، صادق باشید. ممکن است جذب چیزهایی شوید که معمولاً به عنوان ویژگی‌های دوست‌داشتنی شناخته نمی‌شوند. روی جزئیات تمرکز کنید.

شاید گاهی لبخندی خجالتی دارند که از جنبه‌ی دوست‌داشتنی‌ای در شخصیت آن‌ها حرف می‌زند که معمولاً زیر چهره‌ای باکفایت و مطمئن پنهان است. شاید در مورد موضوعات خاصی در گفتگو تقریباً به طرز بامزه‌ای جدی می‌شوند و تمام جدیت‌شان، که برای شما هیجان‌انگیز است، به وضوح دیده می‌شود. ممکن است در چیدن کفش‌هایشان وسواس داشته باشند و شما در این کار تمایل آن‌ها به مراقبت خوب از همه چیزها را ببینید – از جمله مراقبت از خودتان.